Telvin Hüsn-ü Hat Sahaf Şiir
Anasayfa > Suat Başaran > Kabullenmek Zor Olsa da…

Kabullenmek Zor Olsa da…


İnsanın kendi hatasını kabullenmesi zordur.


Hayatta karşılaştığımız başarısızlıklara hep bahane ararız bu yüzden. Her şey bizim dışımızda gelişir ve malûm güçler hep bizim aleyhimizde olur.


Bizden daha aptallar bizden zengin, çok daha yeteneksiz ve bilgisizler bizden daha iyi makamlara gelirler.


*****


Bu bahanelerde doğruluk payı yok mudur?


Elbette vardır.


Bazen insanın kişiliği ve öncelikleri belli makamları ıskalamasına sebebiyet verir. Ancak bunlar bir tercih sonucudur ve kişi bunun arkasında durmayı bilmeli ve kendi dünyasında yaşamaya devam etmelidir.


Ağlayıp sızlayacaksa o zaman tercihlerini yeniden gözden geçirmesi gerekir kişinin.


Tercihini namus ve iffet lehinde kullananın, fahişenin hayatına özenmesi kişilik bozukluğudur; başka bir şey değil.


*****


Bugün partimizde hoşlanmadığımız ne varsa, buna müstehak olduğumuz içindir.


Bahaneler arkasında sığınmanın anlamı yok.


Bütün yapılan ve edilenler bizim insanımız tarafından yerine getiriliyor.


Mağdur eden de biziz, mağdur edilen de.


Sadece dönem dönem yer değiştiriliyor; o kadar...


Israrla vurguladığımız ve vurgulamaya devam edeceğimiz bir gerçekliktir bu durum.


*****


Aksaklıkların kaynağı ne yabancı ne de yerli ajanlardır.


Aksaklıkların kaynağı biziz; bizleriz…


Hâlâ doğru dürüst tartışmayı öğrenememiş bizler.


Şahsî tatminsizlikleri fikir zanneden, kızgınlıklarımızı siyasete taşımayı eleştiri sanan bizler.


Biz kelimesini şuurlu kullanıyorum.


Bütün bu kınadığım işleri yapanları kendimden saydığımın, halen onlardan umudumu kesmediğimin ifadesi olarak kullanıyorum bu kelimeyi.


*****


Yönetimi eleştirenler, kendi hallerine bir baksalar; yazdıklarını salim bir kafayla birkaç hafta sonra tekrar okusalar, eleştirdiklerine ne kadar benzediklerinin farkına varacaklardır.


Yönetimdekilerin yanlışlarını ajan olmalarına bağlayanlarla, muhalefet yapanları dış güçlerin maşası gibi görenlerin ne farkları var Allah aşkına!


Bunlar yer değiştirdiğinde ne değişecektir?


Herkesin gördüğünü tabi ki delege de görüyor.


Olay budur!

Yorumlar

Güvenlik Kodu

vahiy  insan  şehir  revelation  ahlâk  etik  ethica  nüzhet yalan estetik  metafizik  ebrah doğu  batı  fıtrat  creation  yaratılış  iyilik  kötülük  dürüstlük  eşref-i mahlûkat  kişilik  asâlet  cesâret  vefâ  sadâkat  ihânet  yalan  immoralist  mitoloji  belh’um adâl  aere perennius  antere  genetik  şuur  terbiye  muâşeret  muâşaka  muvâsalat  firâk  zarâfet  letâfet  ferâset  panteon   rolyef  fresk  heykel  portre  gravür   ideal  ülkü  ülkücü   kerbelâ  aşk keşke  cennet  cehennem  araf  âdem  havva  hâbil  kâbil  elma  haz  hayâ  hicap  gurur  hürriyet  adâlet  musâvat  agnostic  akıl  dacret  locig  analytical  antiq  aristokrasi  kûrûn-i vustâ  giyotin  hakikat  hikmet  paradox  dialectic  tenkit  stoa  akademia  logos  logos spermaticos  felâsife  gelenek  hermeneutic  semantic  hint  upanişad  mutezile  ihvân-ı safa  ilk neden   iskenderiye okulu  medinetü’l fâzıla   hürriyet  kölelik  rönesans  ütopya  rethoric allah’ın kulu abdullah muhammed  kur’ân  endülüs ibn-i rüşd  aristotales  şeyh gâlip  farâbi  platon  sokrat   marcus aurelius  galile  mimar sinan  kirkedard  farabi  ibn-i sina   ibn-i hâldun  kafka  taşköprülüzâde  gazâli  musa cârullah  şemseddin sâmi frasheri  bergson  enver paşa  muhammed ikbal  hayyam  mehmet âkif  yâkup cemil  şems  ibn-i haldun  mevlâna  ali şeriâti  fuzulî  ebu’l âlâ el maarrî  ahmet mithat efendi  cemil meriç  nâmık kemal  ahmed hamdi tanpınar  kemal tahir  yahya kemal  cahid zarifoğlu  dostoyevski  tolstoy  knut hamsun  nietzsche  oğuz atay gogol  albert camus  descartes  herman hesse  puşkin  halil cibran  kaşgarlı mahmut  tevfik fikret  cenap şehabettin  neyzen tevfik  motzart  bach  mahler  tarkovski  suç ve  cezâ   anna karenina  madonna  prag  istanbul  çocuk kalbi  sn. petersburg  soljenitsin  marks  kant  heraklit  hegel  el-hamra  endülüs  kâmus u türkî  redhouse  wagner  kâmus u okyanus  lugat-i fransevî  iliria shqip  meydan larusse  şakâyık-ı nûmâniye  mevzuâtü’l ulûm  abdülkadir merâgi  ıtrî  muhammed esed  michelangelo van gogh  cezanne  rembrand  monet  hoca ali rıza  ulysess gaze  eleni karaindrou  sezen aksu  golha  farid farjad  osman hamdi

Tasarım : ATS