Telvin Hüsn-ü Hat Sahaf Şiir
Anasayfa > Servet Avcı > Hint keneviri de özerkliğe dahil mi? (1)

Hint keneviri de özerkliğe dahil mi? (1)
Türkiye yıllarca “PKK’ya terörist diyebilir misin?” sorusunu yanlış kişilere sormuş... Esas bu soru başkalarına sorulmalıymış!.. 
90’lı yılların televizyon kanallarındaki programları hatırlayın... DEP, HEP, HADEP gibi biribiri ardına PKK’nın sivil uzantısı olarak kurulan parti temsilcilerine aynı soru tekrarlanıp durulur, hiç bir sonuç alınamazdı... Hiçbirisi bu soruya “evet” cevabı vermez, lafı eveleyip geveledikten sonra, bu sorunun anlamsızlığını vurgulamaya çalışırlardı... Aslında onlar açısından her şey normaldi... Çünkü kendileri de PKK’lıydı ve bir PKK’lıdan kendisine “terörist” denilmesi isteniyordu!.. 


Geçin onları... Bugün, meselâ Cengiz Çandar’a sorsanız aynı soruyu, “evet” cevabı alabilir misiniz? Ya da Ali Bayramoğlu’na... Olmadı Hasan Cemal’e... Olmadı ‘Büşra Ersanlı lobisi’nin başı Aslı Aydıntaşbaş’a... Bu eksende, Kandil’e röportaja gidip, posta güvercinliği yapan bunların ve diğer ismini zikredemediğim köşe yazarlarının PKK’ya doğrudan “terörist” nitelemesinde bulundukları herhangi bir yazısını hatırlıyor musunuz? 


TESEV adına yazdığı raporda, sözde Kürt sorununa çözümün merkezine Abdullah Öcalan’ı yerleştiren ve Hükümet’e çözüm için PKK olgusunu bir terör örgütü olarak değil, “Kürt isyanının temsilcisi olarak değerlendirin” çağrısı yapan Cengiz Çandar mı onlara “terörist” diyecek?


Aynı raporda, Çandar, örgütün artık özerklik istediğini ve Murat Karayılan’ın bu özerklik sağlandıktan sonra Türk ordusunun ‘Kürdistan’da üstlenmesine karşı olmadıkları’nı lutfettiğini bildiriyordu!.. 


Bir millet bu kadar aptal yerine konulabilir mi? 


“Ne versek yerler” gözüyle bakılıyor... “Arpa da versek yerler, küspe de versek yerler” zannediliyor... Bu muamelenin başka adı yoktur... Türkiye medyasında kalem sallayan, köşeleri tutan önemli bir kesim kimden yana belli değil... 


KCK operasyonlarının “PKK’ya savaşa devam et” çağrısı olduğunu yazan da var, Murat Karayılan’ın inine gittiğinde onun gözünde ’barış pırıltısı’ yakalayan da... Eğer PKK saldırmışsa hemen kötü kanaat sahibi olmamalı, bunun ‘barışa bu kadar yaklaşılmışken’ zamanlamasına dikkat etmeliyiz!.. Yoksa Öcalan’ın tecridini kaldırmayan ‘savaş baronları’nı suçlayıp, teröristi bir anlamda mazur görmeliyiz!.. “Türk ordusu PKK’yı yenemez, o yüzde Öcalan’la masaya oturmalı” diye yazı yazanlara saygı duymalıyız!.. Habur rezaletine devamı savunmalı, Oslo çuvallamasına üzülmeli ama takılıp kalmadan devamını istemeliyiz!..

***  

Diyarbakır’da bir ay içinde iki büyük hint keneviri operasyonu yapıldı... İki operasyonun toplamında yarım milyon tona yakın hint keneviri ele geçirildi... Yakalanan ürünlerin piyasa değerinin ise trilyonlar olduğu ifade ediliyor... Çok büyük bir uyuşturucu operasyonuydu bu... Lice, Hazro, Hani ve Kocaköy’de gerçekleşen bu operasyonlar PKK’nın en önemli finansman kaynağına darbe vurmaya yönelikti...


Bu örneklerden de anlaşılıyor ki, örgüt yürüttüğü terörizmin finansmanını önemli ölçüde uyuşturucudan karşılıyor... Bu yönüyle PKK/KCK sadece terör örgütü değil, dünyanın en büyük uyuşturucu örgütü... Hem aracılık ediyor, hem de ekiyor, imal ediyor, taşıyor, son tüketiciye ulaştırıyor... 


(Yarın devam edeceğiz...)


Not: 5 Ağustos 2012 tarihli Yeniçağ Gazetesi'nden iktibas edilmiştir.

Yorumlar

Güvenlik Kodu

vahiy  insan  şehir  revelation  ahlâk  etik  ethica  nüzhet yalan estetik  metafizik  ebrah doğu  batı  fıtrat  creation  yaratılış  iyilik  kötülük  dürüstlük  eşref-i mahlûkat  kişilik  asâlet  cesâret  vefâ  sadâkat  ihânet  yalan  immoralist  mitoloji  belh’um adâl  aere perennius  antere  genetik  şuur  terbiye  muâşeret  muâşaka  muvâsalat  firâk  zarâfet  letâfet  ferâset  panteon   rolyef  fresk  heykel  portre  gravür   ideal  ülkü  ülkücü   kerbelâ  aşk keşke  cennet  cehennem  araf  âdem  havva  hâbil  kâbil  elma  haz  hayâ  hicap  gurur  hürriyet  adâlet  musâvat  agnostic  akıl  dacret  locig  analytical  antiq  aristokrasi  kûrûn-i vustâ  giyotin  hakikat  hikmet  paradox  dialectic  tenkit  stoa  akademia  logos  logos spermaticos  felâsife  gelenek  hermeneutic  semantic  hint  upanişad  mutezile  ihvân-ı safa  ilk neden   iskenderiye okulu  medinetü’l fâzıla   hürriyet  kölelik  rönesans  ütopya  rethoric allah’ın kulu abdullah muhammed  kur’ân  endülüs ibn-i rüşd  aristotales  şeyh gâlip  farâbi  platon  sokrat   marcus aurelius  galile  mimar sinan  kirkedard  farabi  ibn-i sina   ibn-i hâldun  kafka  taşköprülüzâde  gazâli  musa cârullah  şemseddin sâmi frasheri  bergson  enver paşa  muhammed ikbal  hayyam  mehmet âkif  yâkup cemil  şems  ibn-i haldun  mevlâna  ali şeriâti  fuzulî  ebu’l âlâ el maarrî  ahmet mithat efendi  cemil meriç  nâmık kemal  ahmed hamdi tanpınar  kemal tahir  yahya kemal  cahid zarifoğlu  dostoyevski  tolstoy  knut hamsun  nietzsche  oğuz atay gogol  albert camus  descartes  herman hesse  puşkin  halil cibran  kaşgarlı mahmut  tevfik fikret  cenap şehabettin  neyzen tevfik  motzart  bach  mahler  tarkovski  suç ve  cezâ   anna karenina  madonna  prag  istanbul  çocuk kalbi  sn. petersburg  soljenitsin  marks  kant  heraklit  hegel  el-hamra  endülüs  kâmus u türkî  redhouse  wagner  kâmus u okyanus  lugat-i fransevî  iliria shqip  meydan larusse  şakâyık-ı nûmâniye  mevzuâtü’l ulûm  abdülkadir merâgi  ıtrî  muhammed esed  michelangelo van gogh  cezanne  rembrand  monet  hoca ali rıza  ulysess gaze  eleni karaindrou  sezen aksu  golha  farid farjad  osman hamdi

Tasarım : ATS