Telvin Hüsn-ü Hat Sahaf Şiir
Anasayfa > Servet Avcı > Savcılar, askerler, polisler! Risk altındasınız!


Savcılar, askerler, polisler! Risk altındasınız!
Dün de görmüştük kendisini ‘yıkılmaz’ zanneden ve kibir içinde yüzen iktidar partilerini. ‘Merkez sağ’ın şımarıkları sonra yok olup gittiler düzenleriyle birlikte. Şatafatlı günlerin yerini, parti çalışanlarının birikmiş alacaklarını tahsil etmek için o partilerin seçim otobüsüne haciz koydurdukları günler aldı. 
Bu devran da böyle gitmeyecek. Siyaseten ‘ölümsüzlük iksiri’ içtiğini düşünüp, halka ‘baldıran içiyoruz’ edebiyatı yapanlar da selefleri gibi silinecekler, statüleriyle birlikte. İşte o zaman, bugün ‘kanunsuz emirler’i uygulayanları hukukun elinden kurtarmak için bir günde yasa çıkaran kudret kalmamış, ‘kamu adına görev yapanlar’ın ‘fiilî’ zırhı buharlaşmış olacak!.. 
Başta adliye ve mülkiye teşkilatı olmak üzere bütün kamu görevlileri o ‘kaçınılmaz’ günü hesaplayarak adım atmak mecburiyetinde. Bugün ülkemizde ‘kara tarih’ yazılırken, ‘yaptıklarımız ve yapmadıklarımız’ mutlaka ensemize yapışacak. Dolayısıyla herkes bugün iktidar gücüyle görmezlikten gelinen hukuksuzlukların, gücün dağılmasıyla birlikte başa bela olacağını iyi hesaplamak durumunda. 
Bu akıbet en çok cumhuriyetin savcılarını ilgilendiriyor. Aslında hepsi Apo’nun ‘yeni stratejiye uygun talimatlar’ içeren mektubunun ‘terör örgütünü yönetmeye devam’ anlamı taşıdığını ve bunun suç olduğunu biliyor olmalı. Bu mektubu organize eden, görüşmeleri sağlayan, görüşen, nakleden ve okuyanların ya ‘örgüt üyeliği’nden ya da ‘örgüte yardım ve yataklık’tan yargılanmaları gerektiğini bilmemek mümkün mü? Konuyla ilgili basında çıkan haberler bile en azından basın savcılarını harekete geçirmeliydi. Ama hiç ses yok!.. İktidarın baskın gücü kitaba uysun uymasın şimdi her şeyi örtüyor. Ya yarın? Mevcut iktidar güçten düştüğünde bugün görevlerini yapmayanların elinden kim tutacak? 
Bize düşen ikaz etmek ve tarihe not düşmek. Sadece savcılara değil, valilere, kaymakamlara, emniyet amirlerine ve subaylara sorumluluk ve risklerinin büyüklüğünü hatırlatmak. 
Eğer denildiği gibi ‘çekilme’ olacaksa, sorumluluk alanından teröristlerin geçtiğini görüp veya istihbarat alıp da onları yakalamayan jandarma, polis ya da talep edildiğinde operasyona izin vermeyen vali suç işlemiş olacaktır. Bu birimlerinin suç işlemekten kurtulmalarının iki yolu var: Ya müdahale edecekler ya da müdahale etmemeleri emrini ‘yukarı’dan yazılı olarak isteyecekler. Çünkü Anayasa hükmü çok açık: “Kamu hizmetlerinde herhangi bir sıfat ve suretle çalışmakta olan kimse, üstünden aldığı emri, yönetmelik, tüzük, kanun veya Anayasa hükümlerine aykırı görürse, yerine getirmez ve bu aykırılığı o emri verene bildirir. Ancak, üstü emrinde ısrar eder ve bu emrini yazı ile yenilerse, emir yerine getirilir; bu halde, emri yerine getiren sorumlu olmaz. Konusu suç teşkil eden emir, hiçbir suretle yerine getirilmez; yerine getiren kimse sorumluluktan kurtulamaz.” 
Anayasa ‘Kanunsuz emir olamaz’ dediğine göre bakalım o yazılı emri hangi otorite verebilecek? Yazılı emir olmadan, teröristleri görmezden gelip belki de ‘yol güvenliği’ni sağlamaya zorlanacak olanlar, bu ‘kara tarih’in sonunda yargılanmaktan kurtulamayacaklardır elbette.
Eskilerin ‘fecr-i kâzib’ dedikleri ‘aldatıcı şafak’ kimseyi kandırmasın. Söz konusu mektubun hiç bir yerinde ‘silah bırakmak’tan net söz edilmezken, daha okunma sırasında televizyonlarının alt yazılarında ‘Silahları bırakın’ mesajı verildiği yalanını yetiştiren medya nasıl cilalarsa cilalasın, bu hukuk dışı süreçte parmak izi olanlar yarın ‘kibir imparatorluğu’ yıkılıp hukuk tesis edildiğinde bugünlerin hesabını vermek zorunda kalacaklar...
Görünen o ki, siyasî partiler mezarlığı yeni sakinini er geç ağırlamaya başladığında, bugün görevini yapmayanlar veya yapmayacak olanlar “Ben satıcı değil, içiciydim abi” demekle işin içinden sıyrılamayacaklar. Açıkçası bu konuda risk altında olan sadece ‘ülke’ değil, sorumluluk alanında sorumluluğunu yerine getirmeyecek olan kamu görevlilerinin ‘şahsî ikbal’idir aynı zamanda. 

Yorumlar

Güvenlik Kodu

vahiy  insan  şehir  revelation  ahlâk  etik  ethica  nüzhet yalan estetik  metafizik  ebrah doğu  batı  fıtrat  creation  yaratılış  iyilik  kötülük  dürüstlük  eşref-i mahlûkat  kişilik  asâlet  cesâret  vefâ  sadâkat  ihânet  yalan  immoralist  mitoloji  belh’um adâl  aere perennius  antere  genetik  şuur  terbiye  muâşeret  muâşaka  muvâsalat  firâk  zarâfet  letâfet  ferâset  panteon   rolyef  fresk  heykel  portre  gravür   ideal  ülkü  ülkücü   kerbelâ  aşk keşke  cennet  cehennem  araf  âdem  havva  hâbil  kâbil  elma  haz  hayâ  hicap  gurur  hürriyet  adâlet  musâvat  agnostic  akıl  dacret  locig  analytical  antiq  aristokrasi  kûrûn-i vustâ  giyotin  hakikat  hikmet  paradox  dialectic  tenkit  stoa  akademia  logos  logos spermaticos  felâsife  gelenek  hermeneutic  semantic  hint  upanişad  mutezile  ihvân-ı safa  ilk neden   iskenderiye okulu  medinetü’l fâzıla   hürriyet  kölelik  rönesans  ütopya  rethoric allah’ın kulu abdullah muhammed  kur’ân  endülüs ibn-i rüşd  aristotales  şeyh gâlip  farâbi  platon  sokrat   marcus aurelius  galile  mimar sinan  kirkedard  farabi  ibn-i sina   ibn-i hâldun  kafka  taşköprülüzâde  gazâli  musa cârullah  şemseddin sâmi frasheri  bergson  enver paşa  muhammed ikbal  hayyam  mehmet âkif  yâkup cemil  şems  ibn-i haldun  mevlâna  ali şeriâti  fuzulî  ebu’l âlâ el maarrî  ahmet mithat efendi  cemil meriç  nâmık kemal  ahmed hamdi tanpınar  kemal tahir  yahya kemal  cahid zarifoğlu  dostoyevski  tolstoy  knut hamsun  nietzsche  oğuz atay gogol  albert camus  descartes  herman hesse  puşkin  halil cibran  kaşgarlı mahmut  tevfik fikret  cenap şehabettin  neyzen tevfik  motzart  bach  mahler  tarkovski  suç ve  cezâ   anna karenina  madonna  prag  istanbul  çocuk kalbi  sn. petersburg  soljenitsin  marks  kant  heraklit  hegel  el-hamra  endülüs  kâmus u türkî  redhouse  wagner  kâmus u okyanus  lugat-i fransevî  iliria shqip  meydan larusse  şakâyık-ı nûmâniye  mevzuâtü’l ulûm  abdülkadir merâgi  ıtrî  muhammed esed  michelangelo van gogh  cezanne  rembrand  monet  hoca ali rıza  ulysess gaze  eleni karaindrou  sezen aksu  golha  farid farjad  osman hamdi

Tasarım : ATS