Telvin Hüsn-ü Hat Sahaf Şiir sine40
Anasayfa > Adnan İslamoğulları > Ülkücü aday: Hayal Reel politik: Ekmeleddin İhsanoğlu

Ülkücü aday: Hayal


Reelpolitik: EkmeleddinİhsanoğluMHP’nin 10. Olağan Kurultayı’nda Devlet Bahçeli:


“Ülkücü Başbakan, ülkücü Cumhurbaşkanı ve ülkücü Meclis Başkanı’nın aynı anda bulunması ve çalışması hayal değildir”demişti.


Salondaki delegasyon, “Ülkücü Başbakan, ülkücü Cumhurbaşkanı ve ülkücü Meclis Başkanı’nın aynı anda bulunması ve çalışması hayal değildir”cümlesini duyduğunda Devlet Bahçeli’nin bunların gerçek olabileceğine atıf yaptığını ve hatta bunu kürsüde vaat ettiğini düşünmüş olmalı ki kongrede kendisini tekrar Genel Başkan seçmişti.


Bu sözlerinden sonra MHP Genel Başkanı olarak Devlet Bahçeli’nin önüne önce Yerel Seçimler düştü.


Ülkücü Meclis Başkanı, Ülkücü Başbakan ve Ülkücü Cumhurbaşkanlığından evvel Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı fena da olmazdı hani.


Gündemde kazanma ihtimâli olan tek bir Ülkücü isim vardı: Mansur Yavaş


Bir önceki yerel seçimlerde MHP’den aday olmuş ve ciddi bir oy alarak Ankara için en kuvvetli aday hâline gelmişti Ülkücü Mansur Yavaş.


17 Aralık yolsuzluk soruşturmasının hemen akabindeki yerel seçimlerde Ülkücü Mansur Yavaş’ın MHP adayı olarak seçimleri kazanacağına Ankara’da herkes inanıyordu ve herkes destekliyordu;CHP bile…


Bir kişi hâriç: Devlet Bahçeli


“Ülkücü Başbakan, ülkücü Cumhurbaşkanı ve ülkücü Meclis Başkanı’nın aynı anda bulunması ve çalışması hayal değildir”diyenDevlet Bahçeli,Mansur Yavaş’ı MHP’den aday bile yapmadı, hedefleri arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmadığı anlaşıldı.


Yerel seçimlerden sonra şimdi de ülkenin gündeminde ilk kez halkın oyları seçilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri var.


17 Aralık yolsuzluk soruşturmalarına karşı algı operasyonlarını başarıyla yürüten ve yolsuzlukları darbe teşebbüsü diye yutturan, yutmayana da gargara yaptıran ve yerel seçimlerde % 43 oy alan Tayyip Erdoğan’ın karşısında bir ülkücü, bir MHP’li aday çıkarmanın tam vaktiydi.


Uzun süren bekleyişin ardından Tayyip Erdoğan’ın karşısına Ekmeleddinİhsanoğlu’nu çıkardı ‘çatı aday’ınmârifeti olarak,kongrede “Ülkücü Cumhurbaşkanı hayal değil” diyen Devlet Bahçeli’nin adayı Ekmeleddinİhsanoğlu’ydu…


İhsanoğlu’nun ülkücülüğünden haber-dâr değildik, lâkin MHP adayı olduğundan eminiz artık.


Devlet Bey bu kez en azından,“Haddimiz değil” dememiştifakat, yine ülkücü bir aday çıkmadı zihninden, kafasından, planlarından.


Meral Akşener aklından bile geçmedi meselâ, kendiliğinden aday olsaydı meclis bahçesinde korumaları tokatlanır mıydı, bilmiyoruz.


“Ülkücü Başbakan, ülkücü Cumhurbaşkanı ve ülkücü Meclis Başkanı’nın aynı anda bulunması ve çalışması hayal değildir”diyenDevlet Bahçeli’nin hayalleri arasında Meral Akşener yoktu, başka bir ülkücü aday da yoktu.


Buna karşılık “Cumhurbaşkanlığı adaylık teklifini edeben kabul ettim” diyen Ekmeledinİhsanoğlu vardı.


Mütedeyyin, dindar ve entelektüel Ekmeleddinİhsanoğlu.


Tayyip Erdoğan’dan tabii ki farklıydı Ekmeleddin Bey,  Erdoğan’a kıyasla şehirliydi, entelektüeldi, güngörmüştü, sâkindi, müeddepti, uluslararası tecrübesi ve itibarı vardı ve köklü bir aileye mensuptu.


Fakat miting yapmayacak kadar kent soylu ve polemiğe girmeyecek kadar mütevâzıve kendinden emindi. Karşısında ise kürsüde hiçbir kural tanımayan Erdoğan.


Peki soralım bir kez daha:


Kongrede,“Ülkücü Başbakan, ülkücü Cumhurbaşkanı ve ülkücü Meclis Başkanı’nın aynı anda bulunması ve çalışması hayal değildir”diyenDevlet Bahçeli neden ülkücü bir aday olarak Meral Akşener’i çıkarmadı da Ekmeleddinİhsanoğlu’nu tercih etti?


Şüphesiz bu sorunun cevabını öğrenemeyeceğiz.


Fakat göreceğimiz bir şey var, o da “Ülkücü Başbakan, ülkücü Cumhurbaşkanı ve ülkücü Meclis Başkanı’nın aynı anda” görmek Devlet Bahçeli’nin Genel Başkanlığında asla mümkün olmayacak.


Hülâsaa, Devlet Bahçeli’nin ya ülkücülük anlayışı çok farklı ve bizim bilmediğimiz, anlayamadığımız bir ülkücülük anlayışı var kendisinin ya da Devlet Bahçeli’nin ülkücülükle bir problemi var.


Salı günü grup toplantılarında esip gürlemeyi, efelenmeyi ülkücülük sanıyor kendileri. Öyle bile olsa salı günleri kuşandığı ülkücülüğünü neden seçim zamanları soyunuyor, işte bunu anlamak zor; belki de çok kolay!


Ne dersiniz?


Not: Bu yazı Ekmeleddinİhsanoğlu aleyhtarı bir yazı değildir, en azından Tayyip Erdoğan’ın karşısında PKK ve eksenindekiler hâricinde her adaya oy verecek bendeniz için…


Yorumlar

Güvenlik Kodu

vahiy  insan  şehir  revelation  ahlâk  etik  ethica  nüzhet yalan estetik  metafizik  ebrah doğu  batı  fıtrat  creation  yaratılış  iyilik  kötülük  dürüstlük  eşref-i mahlûkat  kişilik  asâlet  cesâret  vefâ  sadâkat  ihânet  yalan  immoralist  mitoloji  belh’um adâl  aere perennius  antere  genetik  şuur  terbiye  muâşeret  muâşaka  muvâsalat  firâk  zarâfet  letâfet  ferâset  panteon   rolyef  fresk  heykel  portre  gravür   ideal  ülkü  ülkücü   kerbelâ  aşk keşke  cennet  cehennem  araf  âdem  havva  hâbil  kâbil  elma  haz  hayâ  hicap  gurur  hürriyet  adâlet  musâvat  agnostic  akıl  dacret  locig  analytical  antiq  aristokrasi  kûrûn-i vustâ  giyotin  hakikat  hikmet  paradox  dialectic  tenkit  stoa  akademia  logos  logos spermaticos  felâsife  gelenek  hermeneutic  semantic  hint  upanişad  mutezile  ihvân-ı safa  ilk neden   iskenderiye okulu  medinetü’l fâzıla   hürriyet  kölelik  rönesans  ütopya  rethoric allah’ın kulu abdullah muhammed  kur’ân  endülüs ibn-i rüşd  aristotales  şeyh gâlip  farâbi  platon  sokrat   marcus aurelius  galile  mimar sinan  kirkedard  farabi  ibn-i sina   ibn-i hâldun  kafka  taşköprülüzâde  gazâli  musa cârullah  şemseddin sâmi frasheri  bergson  enver paşa  muhammed ikbal  hayyam  mehmet âkif  yâkup cemil  şems  ibn-i haldun  mevlâna  ali şeriâti  fuzulî  ebu’l âlâ el maarrî  ahmet mithat efendi  cemil meriç  nâmık kemal  ahmed hamdi tanpınar  kemal tahir  yahya kemal  cahid zarifoğlu  dostoyevski  tolstoy  knut hamsun  nietzsche  oğuz atay gogol  albert camus  descartes  herman hesse  puşkin  halil cibran  kaşgarlı mahmut  tevfik fikret  cenap şehabettin  neyzen tevfik  motzart  bach  mahler  tarkovski  suç ve  cezâ   anna karenina  madonna  prag  istanbul  çocuk kalbi  sn. petersburg  soljenitsin  marks  kant  heraklit  hegel  el-hamra  endülüs  kâmus u türkî  redhouse  wagner  kâmus u okyanus  lugat-i fransevî  iliria shqip  meydan larusse  şakâyık-ı nûmâniye  mevzuâtü’l ulûm  abdülkadir merâgi  ıtrî  muhammed esed  michelangelo van gogh  cezanne  rembrand  monet  hoca ali rıza  ulysess gaze  eleni karaindrou  sezen aksu  golha  farid farjad  osman hamdi

Tasarım : ATS