Telvin Hüsn-ü Hat Sahaf Şiir
Anasayfa > Adnan İslamoğulları > Hey Türkiye, sessiz olun, Mehmetçikler şehit oluyor!..

Hey Türkiye, sessiz olun, Mehmetçikler şehit oluyor!..Başbakan, geçtiğimiz hafta bir televizyon kanalında ‘çadır tiyatrosu’na konuk oldu ve ‘tek kol aralığı hizâya gelmiş’ genel yayın müdürlerinin, Ekrem Dumanlı, Mustafa Karaalioğlu, Erhan Başyurt, Nuh Albayrak ve Erdal Şafak’ın sorularını(!) cevapladı. 
Çanaktan beter ve ustaca hazırlanmış soruları(!) tevcih ettiler Sn. Başbakan’a. 


Berbat, mide bulandırıcı, gazetecilik mesleği adına yüz kızartıcı sahnelerle dolu bir 
programdı. 


Programın sonunda Başbakan terör olayları ve şehit haberleriyle ilgili, “Genel Yayın Müdürlerine söyledik ama anlamadılar” dedi.


Şehit haberlerinin medyada manşetten ve fazlaca yer verilmesine atıfla. 


Başbakan şehit haberlerinin medyada yer almasını istemiyordu, gerekçesi ise, aslında terörün istediğinin tam da bu olmasıydı. 
Medyadan şehit haberlerini görmezden gelmesini isteyen Başbakan’ın, yanına cenâze namazlarını bizzat kıldırmak üzere Gaziantepli Diyânet İşleri Başkanını da alarak bizzat Cumhurbaşkanı’nın da bulunduğu ve neredeyse ‘devlet zirvesi’ olarak Gaziantep’teki törenlerde ne aradığını oradaki ‘tek kol aralığı hizâya gelmiş’ gazeteciler(!) soramadılar.


O program, ‘Hükümetin Pravda’sı hâline gelmiş gazeteler ve televizyonlarla ve gazetecilerle kendilerini akıllı ve herkesi de aptal yerine koyan bir diktatörlük itiyadının sahnesi olarak kazındı hafızalarımıza. 


Bugün Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinden 10 şehit haberi geldi. 10 eve daha ateşler düştü. 10 anne ve baba daha bundan sonraki hayatlarını evlâtlarının fotoğraflarını sevip okşayarak geçirecekler.


Sessizce şehit olun Ey Mehmetçikler!


Bundan sonra sessizce şehit olun. 


Sessizce şehit olun ki, kimseler duymasın, duymasın ki kimsenin boğazında kalmasın lokması, anne ve babalar kapıları çalındığında “nasıl olsa oğlum gelmiştir” rahatlığında açsınlar kapılarını karşılarında oğullarını görsünler ve sarılsınlar, “karnın aç mı oğlum, bir şeyler hazırlayayım mı?” diye sorabilsinler. Gece kalkıp, oğullarının üzerlerini örtsünler, hafifçe saçlarını okşayabilsinler. 


Sessizce şehit olun Ey Mehmetçikler!


Sessizce şehit olun ki, Oslo’da veya bilmem nerede terör örgütü ileri gelenleriyle rahat pazarlık yapabilsin devletlû kesimi. Rahatça açılımları hayata geçirebilsin. Yalnız Habur’dan değil, bütün sınır kapılarından gelsin ve salıverilsin terör örgütü mensupları. 
Sessizce şehit olun Ey Mehmetçikler!


Sessizce şehit olun ki, ismi Türkiye Büyük Millet Meclisi olan bir çatının altında milletvekilliği yapan ve bu milletin vergileriyle, şehit ailelerinin vergileriyle maaş alan katil eşkiyâların siyâsi kadroları rahatça milletin sofrasına kan doğrayanlarla dağda bayırda rahatça sarılsın, kucaklaşsın ve öpüşsün, vatana ihanet etsinler, Mehmetçiklere daha fazla kurşun sıksınlar, Mehmetçikleri, tek tek değil, cemse cemse şehit etsinler diye, dağda kucaklaştıkları vahşi hayvanların bu kez Gaziantep’te değil başka bir şehirde bombaları patlatıp, küçük bebekleri paramparça etsinler..   


Sessizce şehit olun Ey Mehmetçikler!


Sessizce şehit olun ki, müteahhitlerin huzur kaçmasın,Bodrum’daki çılgın eğlenceler devam etsin, eğlence yerleri vursun patlasın, çatlasın oynasın, televizyon kanalları normal yayınlarına devam edebilsin.


Sessizce şehit olun Ey Mehmetçikler!


Sessizce şehit olun ki, medyadaki ‘psikoljk savaş yazarları’ işlerini rahat görsünler. Roboski’de(!) olan bitenlerin üzerinden devlete rahatça saldırabilsinler. Şehit ailelerine verilen tazminatlardan bahsedebilsinler. Dağlardaki katillerden “oğlum gibi hissettim ve onun için endişelendim” diye bahsedebilsinler, PKK’nın elebaşı Karayılan’dan bir “barış adamı portresi” çıkarabilsinler, Türkiye’nin parçalanmasını rahatça isteyebilsinler, İmralı’daki bebek katiline “ev hapsi” isteyebilsinler.


Ey sessizce şehit olan Mehmetçiklerin anne ve babaları!


Siz de evlâtlarınızı şehit kabirlerine tekbirlerle uğurlamak yerine kimselere haber vermeden, yatsı namazından sonra, karanlıklarda kimsesiz ve sessizce, tek ü tenhâlarda defnedin evlâtlarınızı kara toprağa. Sessizce okuyun Fatihalarınızı, sessizce ağlayın, sessizce hıçkırın, sessizce acısın canınız, sessizce yansın yürekleriniz. Bayraklar asmayın evlerinize, sokaklarınıza, tâziyeleri gecenin yarısında kabul edin, sessizce alın baş sağlığı dileklerinizi.


Ellerine kınalar yakarak bayramlık koçlar gibi, düğüne yollar gibi halaylarla askere yolladığınız evlâtlarınızın bayrağa sarılı tabutlarını sessizce alın ellerinizin arasına, hatta kimseler anlamasın diye bayrağa da sarmayın o gelincikleri.


Başbakan sessizlik istiyor.. terörün sessizlikle duracağını 
söylüyor...


Hey Türkiye, Sessiz olun, Mehmetçikler şehit oluyor!...

Yorumlar

Güvenlik Kodu

vahiy  insan  şehir  revelation  ahlâk  etik  ethica  nüzhet yalan estetik  metafizik  ebrah doğu  batı  fıtrat  creation  yaratılış  iyilik  kötülük  dürüstlük  eşref-i mahlûkat  kişilik  asâlet  cesâret  vefâ  sadâkat  ihânet  yalan  immoralist  mitoloji  belh’um adâl  aere perennius  antere  genetik  şuur  terbiye  muâşeret  muâşaka  muvâsalat  firâk  zarâfet  letâfet  ferâset  panteon   rolyef  fresk  heykel  portre  gravür   ideal  ülkü  ülkücü   kerbelâ  aşk keşke  cennet  cehennem  araf  âdem  havva  hâbil  kâbil  elma  haz  hayâ  hicap  gurur  hürriyet  adâlet  musâvat  agnostic  akıl  dacret  locig  analytical  antiq  aristokrasi  kûrûn-i vustâ  giyotin  hakikat  hikmet  paradox  dialectic  tenkit  stoa  akademia  logos  logos spermaticos  felâsife  gelenek  hermeneutic  semantic  hint  upanişad  mutezile  ihvân-ı safa  ilk neden   iskenderiye okulu  medinetü’l fâzıla   hürriyet  kölelik  rönesans  ütopya  rethoric allah’ın kulu abdullah muhammed  kur’ân  endülüs ibn-i rüşd  aristotales  şeyh gâlip  farâbi  platon  sokrat   marcus aurelius  galile  mimar sinan  kirkedard  farabi  ibn-i sina   ibn-i hâldun  kafka  taşköprülüzâde  gazâli  musa cârullah  şemseddin sâmi frasheri  bergson  enver paşa  muhammed ikbal  hayyam  mehmet âkif  yâkup cemil  şems  ibn-i haldun  mevlâna  ali şeriâti  fuzulî  ebu’l âlâ el maarrî  ahmet mithat efendi  cemil meriç  nâmık kemal  ahmed hamdi tanpınar  kemal tahir  yahya kemal  cahid zarifoğlu  dostoyevski  tolstoy  knut hamsun  nietzsche  oğuz atay gogol  albert camus  descartes  herman hesse  puşkin  halil cibran  kaşgarlı mahmut  tevfik fikret  cenap şehabettin  neyzen tevfik  motzart  bach  mahler  tarkovski  suç ve  cezâ   anna karenina  madonna  prag  istanbul  çocuk kalbi  sn. petersburg  soljenitsin  marks  kant  heraklit  hegel  el-hamra  endülüs  kâmus u türkî  redhouse  wagner  kâmus u okyanus  lugat-i fransevî  iliria shqip  meydan larusse  şakâyık-ı nûmâniye  mevzuâtü’l ulûm  abdülkadir merâgi  ıtrî  muhammed esed  michelangelo van gogh  cezanne  rembrand  monet  hoca ali rıza  ulysess gaze  eleni karaindrou  sezen aksu  golha  farid farjad  osman hamdi

Tasarım : ATS