Telvin Hüsn-ü Hat Sahaf Şiir
Anasayfa > Adnan İslamoğulları > Ayşen Gruda ve Ahmet Yenilmez’in arasında bir İmralı imajı

Ayşen Gruda ve Ahmet Yenilmez arasında bir İmralı imajı


Abdullah Gül, 2009’da “iyi şeyler olacak” demişti. 


O günden bu yana olan biten “iyi şeyler”in bir listesini yapacak değilim. Bunu her isteyen zaten yapabilir. Habur’la, İmralı görüşmelerine arasına çok şey sığdı. Biraz daha boş yer var Habur’la, İmralı görüşmeleri arasında. O kalan boşluğa da İmralı’dan tahliye veya ev hapsi sığacak.    


Dantelâ gibi işlenen bir  gündem ve yine aynı titizlikle dantelâ gibi işlenerek hazırlanan bir kamuoyu. Büyük devletler kin utmazlar, Türk milliyetçiliği ayaklar altında, Kürt sorunuyla ilgili bizden önceki ezberler ayaklar altında…


Kamuoyunu hazırladıkları gelecek o kadar netâmeil bir gelecek ki, bu gelecek için kullanmadıkları hiç kimse veya hiçbir argüman kalmayacak.


Türk sinemasının çirkin ve evde kalmış kızı rolü için ideal kast malzemesi Ayşen Gruda , Taraf Gazetesi’in ‘Türkiye barışını arıyor’ yazı dizisinde konuyla ilgili değerli fikirlerini paylaşmış ve “Bu devlet bana görev verirse ben korkmadan mağaralara gidip o insanları ikna ederim. Masal anlatsam bile beni dinlerler, onlar da benim filmlerimle büyüdüler” demiş. 


Ne kadar naif değil mi? 


Naif Türk filmlerinin unutulmaz evde kalmış kızı Ayşen Gruda’nin hassasiyetleri bile ‘barış süreci  ve müzâkere” ile örtüşüyor.


Ayşen Gruda’nın yanıldığı nokta, o mağaralarda yaşayanların fakir baba Münir Özkul ve fedakâr anne Adile Naşit’in ‘Bizim Aile’ filmleriyle değil, ‘Kan Emici Drakula’ filmleriyle büyüdükleri.


Hababam Sınıfı filmlerinin izleyicilerinin Ayen Gruda’nın açıklamalarından ne kadar etkilenecekleri ve o izleyicilerin kaçının Ayşe Gruda gibi o mağaralara ‘masal anlatmaya’ gitmek isteyecekleri, ancak bu imaj çalışmasını yapanların bilebilecekleri bir istatistik; keşke açıklasalar da biz ve kamuoyu da bilse.


İkinci imaj çalışması argümanı ve malzemesi de Ahmet Yenilmez.


Milliyetçi/ülkücü camianın tanıdığı ve içerinden bir isim, tiyatrocu kimliğiyle biliniyor, Deli Yürek dizisinde Miroğlu’nun adamı, Sabri Abisi.


CNN Türk’de Enver Aysever’in ‘Aykırı Sorular’ proğramında, “TRT Şeş’de Kürt kardeşlerimden onları Kürtçe selâmlayamadığım için özür diledim” diyerek, “Hükümetin İmralı görüşmelerini desteklediğini” açıklamış ve “Öcalan demeden terör bitmez, Öcalan siyasi bir muhataptı, yeni kabul edildi” şeklinde özetlemiş fikirlerini.


Yakın bir gelecekte çok daha enteresan isimleri görebiliriz ekranlarda. Daha içeriden, daha enteresan.


Mehmet Ali Birand’ın neredeyse yetmişli yaşlarında fark ettiği Kürtlüğü, Hülya Avşar’ın ‘dağdakiler’e duyduğu sempatiye benzer açıklamaları çok daha sürpriz isimlerin ağzından duyabiliriz.


Bu isimler siyaset düyasından, sanat(!) camiasından, okur-yazar tâifesinden itinayla seçilecek ve tedricen ekranlara, gazete röportajlarına taşınacak.


“Bu bile böyle söylediğine göre, vardı bir hikmeti”  dedirtecek, kamuoyunu son günlerin ‘müzâkere, barış, barış süreci, çözüm’ kelimeleri etrafında kurgulanan bir psikolojiye ikna edecek imaj çalışması devam edecek gibi duruyor.


Kürt trendini yükseltenler her türlü basamağı kullanıyor.


Devlet, Kürt trendine esir edilmiş durumda.


Bu konuda hassasiyet göstermesi gerekenlerin bir kısmı ‘Büyüyen ve güçlenen Türkiye” masalının büyüsüne kapılmış durumda, bir kısmı ise yuvalandıkları Genel Merkezlerinde kendi ‘küçük’ iç iktidarlarını korumanın telâşında.   


‘Müesses Nizam aklı’, İmam-Hatip’leri Refah Partisi iktidarında organize etmiş, 28 Şubat kararlarını merhum Necmeddin Erbakan’a imzalatmıştı. Yine Müesses Nizam aklı, kanlı PKK terör örgütünün lideri Türkiye’ye teslim edildikten sonra idam cezasının kaldırılmasını MHP’nin iktidar olduğu hükümete yaptırmıştı.


Siyasetin en etkili argümanı haline getirilen İmralı’daki ayrıcalıklı mahkûmun yakın bir gelecekte ev hapsine ve sonrada tamamen özgürlüğüne kavuşturulması hâlinde aynı ‘müesses nizam aklı’nın Apo’yu acaba hangi partiden Urfa Milletvekili olarak TBMM’ye yollar acaba?


Olmaz demeyin.


Yirmi yıl evvel bugün olanları tahmin edebilir miydiniz?


Ülkenin adının değiştirilmesinin, bayrağının yalnızca Türkleri temsil ettiğinin ve bu sebeple biriliği(!) sağlayamadığının konuşulduğu bir Türkiye tasavvur edebilir miydiniz?


Hemen olmaz demeyin.


Bu iktidar ile,  bu CHP ile ve bu MHP ile bu ülkede her şey olabilir…


      

Yorumlar

Mustafa Eser

İdam cezasının ne zaman kalktığını öğretmeye devam mı edeceğiz ? "Bu aydın yazarlarla" kısmını da mı ekleyelim yazının sonuna? asamadınız deyin anlarızda, idamı sizin hükümet kaldırdı ne demek? İnsaf (!)

Güvenlik Kodu

vahiy  insan  şehir  revelation  ahlâk  etik  ethica  nüzhet yalan estetik  metafizik  ebrah doğu  batı  fıtrat  creation  yaratılış  iyilik  kötülük  dürüstlük  eşref-i mahlûkat  kişilik  asâlet  cesâret  vefâ  sadâkat  ihânet  yalan  immoralist  mitoloji  belh’um adâl  aere perennius  antere  genetik  şuur  terbiye  muâşeret  muâşaka  muvâsalat  firâk  zarâfet  letâfet  ferâset  panteon   rolyef  fresk  heykel  portre  gravür   ideal  ülkü  ülkücü   kerbelâ  aşk keşke  cennet  cehennem  araf  âdem  havva  hâbil  kâbil  elma  haz  hayâ  hicap  gurur  hürriyet  adâlet  musâvat  agnostic  akıl  dacret  locig  analytical  antiq  aristokrasi  kûrûn-i vustâ  giyotin  hakikat  hikmet  paradox  dialectic  tenkit  stoa  akademia  logos  logos spermaticos  felâsife  gelenek  hermeneutic  semantic  hint  upanişad  mutezile  ihvân-ı safa  ilk neden   iskenderiye okulu  medinetü’l fâzıla   hürriyet  kölelik  rönesans  ütopya  rethoric allah’ın kulu abdullah muhammed  kur’ân  endülüs ibn-i rüşd  aristotales  şeyh gâlip  farâbi  platon  sokrat   marcus aurelius  galile  mimar sinan  kirkedard  farabi  ibn-i sina   ibn-i hâldun  kafka  taşköprülüzâde  gazâli  musa cârullah  şemseddin sâmi frasheri  bergson  enver paşa  muhammed ikbal  hayyam  mehmet âkif  yâkup cemil  şems  ibn-i haldun  mevlâna  ali şeriâti  fuzulî  ebu’l âlâ el maarrî  ahmet mithat efendi  cemil meriç  nâmık kemal  ahmed hamdi tanpınar  kemal tahir  yahya kemal  cahid zarifoğlu  dostoyevski  tolstoy  knut hamsun  nietzsche  oğuz atay gogol  albert camus  descartes  herman hesse  puşkin  halil cibran  kaşgarlı mahmut  tevfik fikret  cenap şehabettin  neyzen tevfik  motzart  bach  mahler  tarkovski  suç ve  cezâ   anna karenina  madonna  prag  istanbul  çocuk kalbi  sn. petersburg  soljenitsin  marks  kant  heraklit  hegel  el-hamra  endülüs  kâmus u türkî  redhouse  wagner  kâmus u okyanus  lugat-i fransevî  iliria shqip  meydan larusse  şakâyık-ı nûmâniye  mevzuâtü’l ulûm  abdülkadir merâgi  ıtrî  muhammed esed  michelangelo van gogh  cezanne  rembrand  monet  hoca ali rıza  ulysess gaze  eleni karaindrou  sezen aksu  golha  farid farjad  osman hamdi

Tasarım : ATS