Telvin Hüsn-ü Hat Sahaf Şiir
Anasayfa > Adnan İslamoğulları > Başbakanın 63 havârisi…

Başbakanın 63 havârisi…Geçtiğimiz hafta Hollanda'nın Lahey kentindeki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edilen savaş döneminin Bosna Sırp Cumhuriyeti Ordusu Komutanı Sırp general Ratko Mladiç, duruşma sırasında ‘Türklere küfretmesi’ üzerine mahkeme başkanınca duruşma salonundan çıkartıldı.


Ratko Mladiç binlerce Bosnalının katlinden sorumlu bir savaş suçlusu ve ‘Türk düşmanı’.


* * * * *


Otuz yıldır Türkiye’nin ekmeğine kan doğrayan PKK terörü, AKP iktidarının ‘çözüm’ adı altında aklılarla sezâ uygulamalarla sona erdirileceğinin propagandasıyla kamuoyuna psikolojik bir bombardıman yapılıyor, medya aracılığıyla.


Bu psikolojik bombardımanın en birincil argümanı ise “kan akmasın”.


Kan akmaması için her türlü fedakârlığa râzı olmuş bir siyâsî irâde görünümündeki Başbakan ve kurmayları “kardeş kanı dökülmesin” metaforuyla, bağımsız bir devletin asla masaya yatırmayacağı, pazarlık konusu yapmayacağı ve bunun için gerekirse her türlü bedeli ödemeyi göze alacağı konuları  kolaylıkla  ve ustalıkla hayata  geçiriyorlar. Hayata geçirilen uygulamalarla ilgili de en ufak bir itiraz geliştirenlere, sanki Türkiye’de teröre muhatap olan kesim başta olmak üzere “illâ ki kan aksın” diyen varmış gibi, “kandan besleniyorlar” diyerek saldırıyorlar.    


İktidarın “çözüm” ve “açılım” dediklerinin Türk toplumuna açıklanması o kadar zor  ve netâmeli ki, Başbakan ve  hükümeti bu açıklamaların çoğunluğunu köşe yazarlarına, üniversitelerdeki açılım projesinde yer alan akademisyenlere ve STK’lardaki bir takım uzman(!) sıfatlı açılım sözcülerine yaptırıyorlar.


Bunun en son uygulaması ise ‘âkil adamlar’ adı altında bir araya getirilen sakil güruh. Bu güruhtan açılım ve barış sürecini topluma anlatmasını istiyor iktidar. Toplumun açılım ve barış süreci ile ilgili tepkilerini bu güruhun absorbe etmesini planlıyor.


Dağdaki PKK’lıları da şehit olarak gören, onları gerilla olarak tanımlayan, bir kez olsun PKK’yı terör örgütü olarak kınamayan, saldırılarını yalnızca devlete yönelten Marksist eskileri, cumhuriyetle kavgalı, cumhuriyete düşman, cumhuriyetle hesaplaşamamış İslamcı artıkları, ayağı bu topraklara hiç basmayan liberaller, sahne dünyasının kıymeti kendinden menkul sanatçı müsveddeleri  ve tabii içinde etnik bir kin barındıran marijinal Kürtlerden oluşmuş, “fırsat bu fırsat” diyen bahse konu ‘âkil adamlar’ heyeti  de hükümetten aldıkları bu tarihî fırsat vazifesini deruhte etmek için kolları sıvamış görünüyorlar.


Televizyonların bütün kanalları, gazetelerin bütün köşeleri, valilikler yani devlet bu sakil güruhun emrine âmâde edilmiş durumda.


Neyi anlatacaklar?


“PKK terör örgütü değildir, dağdakilerin elinde kan yoktur, İmralı’daki artık bir teröristbaşı değil barış elçisidir, zaten annesi de Türk’tür” mü diyecekler?   


Diyecekler demesine de, zaten diyorlar da, meselâ rastgele bir şehit evini ziyaret edebilecekler mi?


Rastgele bir şehit annesine, şehit babasına, şehit kardeşlerine, şehit eşine, şehit çocuklarına anlatabilecekler mi bunları? Yoksa kendileri çalıp, kendileri mi oynayacaklar basın toplantılarında?


Ankara’ya döndüklerinde ise iktidar tarafından taltif mi edilecekler barışa sundukları katkılardan dolayı?


** * * *


Savaş suçlusu Ratko Mladiç’i anlamak kolay, zaten ‘Türk düşmanı’.


Peki, İlkokullarla dağdakilerin kıyafetleriyle gitmeye başlayan çocukları görmezden gelen, tabelâlardaki T.C. harflerine bile tahammül edemeyen, anayasadaki Türk’e tahammül edemeyen, Üniversitelerdeki PKK terörüne karşı tek başına İstiklâl Marşı okuyan  genç kızımızı gözaltına alan, Türk bayrağı açmak isteyenlere “yasak, büyüklerimiz böyle istiyor” diyen polisleri görmezden gelen, on binlerce insanın ölümünden sorumlu bir teröristbaşıyla politikalar belirleyen, Kandil’deki katillerle gülümseyen fotograflar çektirenlerle ülke siyaseti belirleyen Başbakan ve kurmaylarını ve Başbakan’n 63 havârisini nasıl anlayacağız?


Sanırım bunları en iyi yine tarih anlayacak ve lâyık-ı vechiyle yazacaktır.        


       
Yorumlar

Güvenlik Kodu

vahiy  insan  şehir  revelation  ahlâk  etik  ethica  nüzhet yalan estetik  metafizik  ebrah doğu  batı  fıtrat  creation  yaratılış  iyilik  kötülük  dürüstlük  eşref-i mahlûkat  kişilik  asâlet  cesâret  vefâ  sadâkat  ihânet  yalan  immoralist  mitoloji  belh’um adâl  aere perennius  antere  genetik  şuur  terbiye  muâşeret  muâşaka  muvâsalat  firâk  zarâfet  letâfet  ferâset  panteon   rolyef  fresk  heykel  portre  gravür   ideal  ülkü  ülkücü   kerbelâ  aşk keşke  cennet  cehennem  araf  âdem  havva  hâbil  kâbil  elma  haz  hayâ  hicap  gurur  hürriyet  adâlet  musâvat  agnostic  akıl  dacret  locig  analytical  antiq  aristokrasi  kûrûn-i vustâ  giyotin  hakikat  hikmet  paradox  dialectic  tenkit  stoa  akademia  logos  logos spermaticos  felâsife  gelenek  hermeneutic  semantic  hint  upanişad  mutezile  ihvân-ı safa  ilk neden   iskenderiye okulu  medinetü’l fâzıla   hürriyet  kölelik  rönesans  ütopya  rethoric allah’ın kulu abdullah muhammed  kur’ân  endülüs ibn-i rüşd  aristotales  şeyh gâlip  farâbi  platon  sokrat   marcus aurelius  galile  mimar sinan  kirkedard  farabi  ibn-i sina   ibn-i hâldun  kafka  taşköprülüzâde  gazâli  musa cârullah  şemseddin sâmi frasheri  bergson  enver paşa  muhammed ikbal  hayyam  mehmet âkif  yâkup cemil  şems  ibn-i haldun  mevlâna  ali şeriâti  fuzulî  ebu’l âlâ el maarrî  ahmet mithat efendi  cemil meriç  nâmık kemal  ahmed hamdi tanpınar  kemal tahir  yahya kemal  cahid zarifoğlu  dostoyevski  tolstoy  knut hamsun  nietzsche  oğuz atay gogol  albert camus  descartes  herman hesse  puşkin  halil cibran  kaşgarlı mahmut  tevfik fikret  cenap şehabettin  neyzen tevfik  motzart  bach  mahler  tarkovski  suç ve  cezâ   anna karenina  madonna  prag  istanbul  çocuk kalbi  sn. petersburg  soljenitsin  marks  kant  heraklit  hegel  el-hamra  endülüs  kâmus u türkî  redhouse  wagner  kâmus u okyanus  lugat-i fransevî  iliria shqip  meydan larusse  şakâyık-ı nûmâniye  mevzuâtü’l ulûm  abdülkadir merâgi  ıtrî  muhammed esed  michelangelo van gogh  cezanne  rembrand  monet  hoca ali rıza  ulysess gaze  eleni karaindrou  sezen aksu  golha  farid farjad  osman hamdi

Tasarım : ATS