Telvin Hüsn-ü Hat Sahaf Şiir
Anasayfa > Adnan İslamoğulları > “Albayrak” kavramı hiçbir ismin yanında bu kadar sakil durmamıştı…

“Albayrak” kavramı hiçbir ismin yanında bu kadar sakil durmamıştı…


 Eskiler  ‘vâ-esefâ’ derdi, yazıklar olsun...


‘Siyasî Îslâm’ sonuna yerleştirilen ‘cılık’ ekinde olduğu gibi iğreti, sakil, sakim ve savruk bir siyâsî yolcuğun sonuna doğru yaklaşırken, ‘siyâsî islâmcılar’ da fert be fert eteklerindeki taşları pervâsızca ve fütursuzca döküyorlar.


İşgâl edilmiş İstanbul’un, elden çıkmış devlet-i âliye topraklarının, yani yıkılan Osmanlının çatırtıları arasından çıkan hasbî münevver seslerinin bir sâdâsını bile tedâi ettirmekten âciz, bırakınız Osmanlıyı Cumhuriyet döneminin Kemâl Tahir, Nureddin Topçu, Cemil Meriç gibi münzevî münevverlerimizin tefekküründen bir behre olsun nasib-dâr olmamış, İslâm deyince akıllarına yalnızca ve yalnızca ‘siyâsî iktidar’ gelen, on yıldır doymak bilmeyen bir iştihâ ile telezzüz ettikleri, cezbesine ve şehvetine kapıldıkları ‘siyâsî iktidar’ın kendilerine vahyi, peygamberi, onun ahlâkını, bin beş yüz yılık İslam düşünce ve felsefe birikimini, İslâm adâlet ve ahlâkını unutturduğu bu kadrolar, yazarıyla, akademisyeniyle, gazetecisiyle, politikacısıyla her geçen gün şirâzeden çıkıyorlar.


Gün geçmiyor ki, bir veya birkaçından bir yazı sâdır olmasın, bir demeç düşmesin ortalığa. Her birisi ayrı köşeden, her birisi ayrı makamdan, her birisi ayrı telden uzun yıllarca içlerinde, hafızalarında biriktirdikleri Cumhuriyet, Atatürk ve Kemalizm düşmanlığı adı altında ‘bu ülke’ye dâir gâh ihânet, gâh hamâkat, gâh zehir kusmasınlar.


Fikrî derinlikten uzak, tefekkür zahmetinden mahrum, lisan şuurundan yoksun, literatür bilgisinden bî-haber, malûmatfuruş, sathî, tribün holiganlarının psikolojik travmalarına benzer  bir halet-i ruhiye ve solgandan ibâret bir ‘İslâmcılık’ oyunu oynayan bu çocukların kimisi, “PKK devrimci halk savaşı yaparken…” diye başlıyor yazısına, kimisi “Sürecin bu hale gelmesinde PKK’nın elindeki silah etkili  olmuştur” der…


Bunların en çalakalem, en ceffel kalemlerinden birisinin mürekkebi, düştüğü sütundan nifak saçıyor son zamanlarda.


“Ermenilere soykırım derecesinde fenâlıklar yapan” diye kendi milletini tanımlayan, 24 Nisan’ı ‘vahşet’ olarak kayıt düşen, Müslümanların Ermenileri hunharca katlettiğini söyleyen bu acar kalem hızını alamıyor, vites büyüterek bu ülkenin düşmanlarının ekmeklerine yağ sürmeye devam ediyor.


Tebaası oldukları devlete isyan eden, isyan ederken binlerce mâsum sivili katleden Ermeni çetecilerinin bitmek bilmeyen cinâyetlerine karşı Osmanlı devletinin ‘tehcir’ uygulaması sırasındaki can kayıplarını “soykırım derecesinde hunharca cinâyet” olarak gören bu zavallı kafanın diaspora Ermenilerinden tek farkı Ermeni olmaması. Her ikisinin de muharrik noktası ‘Türk fobisi’. İki tane koyunu gütmekten âciz bu çocuk ve bu çocuk gibilerinin, yüz binlerce insanı o şartlarda tehcir edebilme kabiliyetine sahip bir devleti anlamaları da mümkün değil.


Küp içindekini sızdırıyor, içinde yalnızca cumhuriyet düşmanlığı ve Türk fobisi bulunan bu küpün ve bu küplerin ‘açılım süreci’ denen bu ‘utanç süreci’nde gemi azıya almaları mânidâr. Milletin paçalarına savlet edebilecek kadar şımarmaları, siyâsî iktidardan aldıkları güçten ibâret.


Bahse konu şımarıklık bu çocuğu Nazilerle Reyhanlı halkını aynı kefede tarttıracak kadar küstahlaştırabiliyor. “Reyhanlı’da Suriyeli mültecilere yapılan zulüm tam bir Neo-Nazi dehşeti” dedirtecek kadar zıvanadan çıkma hâli bu. Üzerine tüğ diktiği yer ise yine bir Ermeni komplimanı; “Bu insanlar maazallah Ermeni olsaydı acaba ne yapardık! Reyhanlı onlara ne yapardı!”. Ermeni olsalardı eğer, Reyhanlı halkı onları muhtemelen “Naziler gibi fırınlarda yakardı” diyor.


Bu nasıl bir yabancılaşma hâlidir, bu nasıl bir düşmanlaşma hâlidir, bu nasıl bir işbirlikçilik hâlidir, bu nasıl bir hamakat hâlidir, bu nasıl bir gaflet hâlidir, bu nasıl bir tehevvür hâlidir ki izahı kâbil değildir!..


Kendi vatanında bombalı eylem yapılacak, eylemde 52 kendi vatandaşın ölecek ve arkasından ipe sapa gelmez bir hamle ile bombalı eylemi karartacak, gölgede bırakacak, gizleyecek bir açıklama ile gündeme oturacaksın. Bunun hangi dinin ahlâkı ile istinâdı var; biz yalnızca İslam ahlâkıyla bir istinâdının olmadığını biliyoruz.


Sancaktar diye isimlendirilen bir derginin Youtube’ta yayınlanan bir videosunda kepâzeliğin zirvesine çıkan bu kafanın içindeki ‘siyâsî İslâmcılığın’ o videodaki gibi absürd bir komedi ile bitmesi trajik aslında.


‘Siyâsî  islâmcılar’ bir medeniyetin, bir medeniyet fikrinin değil, kırk yıllık trajedinin çocukları.


 


 


 


 


 


 


  


 


  


             


  Yorumlar

Güvenlik Kodu

vahiy  insan  şehir  revelation  ahlâk  etik  ethica  nüzhet yalan estetik  metafizik  ebrah doğu  batı  fıtrat  creation  yaratılış  iyilik  kötülük  dürüstlük  eşref-i mahlûkat  kişilik  asâlet  cesâret  vefâ  sadâkat  ihânet  yalan  immoralist  mitoloji  belh’um adâl  aere perennius  antere  genetik  şuur  terbiye  muâşeret  muâşaka  muvâsalat  firâk  zarâfet  letâfet  ferâset  panteon   rolyef  fresk  heykel  portre  gravür   ideal  ülkü  ülkücü   kerbelâ  aşk keşke  cennet  cehennem  araf  âdem  havva  hâbil  kâbil  elma  haz  hayâ  hicap  gurur  hürriyet  adâlet  musâvat  agnostic  akıl  dacret  locig  analytical  antiq  aristokrasi  kûrûn-i vustâ  giyotin  hakikat  hikmet  paradox  dialectic  tenkit  stoa  akademia  logos  logos spermaticos  felâsife  gelenek  hermeneutic  semantic  hint  upanişad  mutezile  ihvân-ı safa  ilk neden   iskenderiye okulu  medinetü’l fâzıla   hürriyet  kölelik  rönesans  ütopya  rethoric allah’ın kulu abdullah muhammed  kur’ân  endülüs ibn-i rüşd  aristotales  şeyh gâlip  farâbi  platon  sokrat   marcus aurelius  galile  mimar sinan  kirkedard  farabi  ibn-i sina   ibn-i hâldun  kafka  taşköprülüzâde  gazâli  musa cârullah  şemseddin sâmi frasheri  bergson  enver paşa  muhammed ikbal  hayyam  mehmet âkif  yâkup cemil  şems  ibn-i haldun  mevlâna  ali şeriâti  fuzulî  ebu’l âlâ el maarrî  ahmet mithat efendi  cemil meriç  nâmık kemal  ahmed hamdi tanpınar  kemal tahir  yahya kemal  cahid zarifoğlu  dostoyevski  tolstoy  knut hamsun  nietzsche  oğuz atay gogol  albert camus  descartes  herman hesse  puşkin  halil cibran  kaşgarlı mahmut  tevfik fikret  cenap şehabettin  neyzen tevfik  motzart  bach  mahler  tarkovski  suç ve  cezâ   anna karenina  madonna  prag  istanbul  çocuk kalbi  sn. petersburg  soljenitsin  marks  kant  heraklit  hegel  el-hamra  endülüs  kâmus u türkî  redhouse  wagner  kâmus u okyanus  lugat-i fransevî  iliria shqip  meydan larusse  şakâyık-ı nûmâniye  mevzuâtü’l ulûm  abdülkadir merâgi  ıtrî  muhammed esed  michelangelo van gogh  cezanne  rembrand  monet  hoca ali rıza  ulysess gaze  eleni karaindrou  sezen aksu  golha  farid farjad  osman hamdi

Tasarım : ATS