Telvin Hüsn-ü Hat Sahaf Şiir sine40
Anasayfa > Adnan İslamoğulları > Siz nasıl tatmin olursunuz Sn. Başbakan?

Siz nasıl tatmin olursunuz Sn. Başbakan?


 


Suriye’ye müdahale konusunda üç yıllık çağrı ve beklentilerinin sonunda nihâyet ABD’de Suriye’ye ‘operasyon’ ihtimâli belirince Başbakan’ın ve AKP hükümetinin rahatlayacağını düşünmüştük, fakat yanılmışız.


“Eyyy Birleşmiş Milletler, Eyy Batı, Eyy Nobel ödülü verenler!..”  diye Batı’ya seslenen Başbakan’a, Amerika’dan ‘Suriye’ye sınırlı müdahale’ cevabı gelince, bir ânda umutları yok olmuş olmalı ki, “Suriye’ye sınırlı müdahale bizi tatmin etmez” deyiverdi.    


O zaman soralım Sn. Başbakan’a:


 “Siz nasıl tatmin olursunuz Sn. Başbakan?”


‘Sınırsız bir müdahale’ ile mi? Yani Suriye’nin yerle bir edilmesi sizi tatmin eder mi?


Amerika 2003 yılında kitle imha silahları olduğu bahanesiyle Irak’ı işgâl ettiği gibi Suriye’yi de topyekûn işgâl etse tatmin olur musunuz meselâ?


Irak’ta 1 milyon sivil insan ölmüştü Sn. Başbakan, Suriye’de de en az 1 milyon sivil ölse tatmin olur musunuz?


Irak’ta 5 milyon çocuk yetim kalmıştı Sn. Başbakan, tatmin olmanız için Suriye’de kaç milyon çocuğun yetim kalması gerekli sizce?


Irak’ta Saddam idam edilmişti, Esad için öngördüğünüz son nedir Sn. Başbakan? Saddam gibi idam edilmesi mi, yoksa Kaddafi gibi boynuna bir ip geçirilip sokaklarda bir hayvan gibi sürüklenerek linç edilmesi mi tatmin eder sizi?


Körfez Savaşı’nda geri çekilen 6 bin Irak askerinin önüne kepçe takılmış ABD tankları tarafından kumlara gömüldüğü gibi teslim olacak kaç bin Suriyeli askerin çöle gömülmesi sizi tatmin eder?


Amerika’da yayınlanan bir kitapta, ABD ordusunun ve askerlerinin Irak’ın işgâli sırasında neler yaptıkları anlatılıyor, savaşa bizzat katılan Amerikan askerleri; ‘Savaşa Karşı Irak Gazileri (IVAW)’ isimli kitaptan Irak’ta üç dönem görev yapan bir deniz onbaşısının şu itirafını paylaşalım yalnızca:


"Üç dönem görevim sırasında saldırı kuralları epey değişti. Tehlike ne kadar büyükse, o kadar şiddetli olmamıza izin vardı ve karşılık vermemiz bekleniyordu. Yapmamız istenen ve desteklenen başka bir şey daha vardı, göz kırpıp yap dedikleriBizden 'silahlar' ya da 'kürekler' taşımamız isteniyordu. Eğer bir sivili yanlışlıkla öldürürsek, vücudun üzerine o silahı ya da küreği bırakıyorduk, böylece direnişçi gibi görünüyorlardı."


Nasıl Sn. başbakan? Suriye’ye yapılacak ‘sınırsız bir müdahale’den sonra buna benzer kaç vahşet hikâyesi sizi tatmin eder?


Amerikalı askerlerin Şam’da Sultan Selim Camiinin mihrâbına bir pota koyarak o potaya üçlük atmaları sizi tatmin eder mi Sn. Başbakan?


Siz mektupları seversiniz Sn. Başbakan: Mecliste gözyaşları içinde okuduğunuz Mustafa’nın mektubu, gözyaşları içinde dinlediğiniz, Biltaci’nin kalleşçe sırtından vurularak şehit edilen kızı Esma’ya yazdığı mektubu…


Bakın neler söylemişti Iraklı Nur Bacımız, ABD’nin Irak işgâlindeki işkencehânesi Ebu Gureyb’den yazdığı bir mektubun bir kısmında:


“Eğer kalbinizde, ruhunuzda bir zerre insanlık, haysiyet, onur ve şeref varsa, birleşin ve bu hapishaneye saldırın. Gelin ve kurtarın bizi!


 


Elinize geçen bütün silahlarla bu hapishaneye saldırın! Hem onları hem de bizleri öldürün!!!


 


Biz çoktan ölüme razıyız. Burayı yerle bir edin!


 


Hepimizin karnında onların piçleri var! Çoğumuz hamileyiz! Biz dünden ölüme razıyız!


 


Size yalvarıyoruz; gelin ve kurtarın bizleri! Size, ailelerimize ve ülkemize daha fazla utanç vermemek için ölmek istiyoruz! Bizi öldürün! Size yalvarıyorum; Allah için bizleri, Amerikalıları ve onların piçlerini öldürün!


 


Allah rızası için! Size yalvarıyoruz…”


 


Çok değil, muhtemelen bir yıl içinde duyacağımız Suriyeli bir kadının buna benzer yakarışları bir damla gözyaşınızı döker mi?


Siz de biliyorsunuz ABD ve Batı bütün bunları yapar! Dünyanın her yerinde yapmıştır, bundan sonra da yapacaktır?   


Siz, ABD ve Batı’nın bunları yaptığını ve yapacağını bile bile neden ısrarla Suriye’ye bir müdahale için ABD ve de Batı’ya çağrılar yapıyorsunuz ve ‘sınırlı bir müdahaleyi’ bile ‘tatmin edici’ bulmuyorsunuz?


Neden? 


Siz nasıl tatmin olursunuz Sn. Başbakan?


Size bir link veriyorum Sn. Başbakan, Youtube’ta yayınlanan bir link bu, fonda Amerikalı askerlerin kahkaha seslerinin duyulduğu ve Iraklı çocuklara yaptıkları var bu videoda, binlerce videodan yalnızca birisi bu Sn. Başbakan, izleyiniz vakit bulursanız, belki tatmin olursunuz!..


Bu videoda yapılanların Suriye’de de yapılması sizi tatmin eder mi Sn. Başbakan?


http://www.youtube.com/watch?v=VkWf_o9XxOs


Yorumlar

Güvenlik Kodu

vahiy  insan  şehir  revelation  ahlâk  etik  ethica  nüzhet yalan estetik  metafizik  ebrah doğu  batı  fıtrat  creation  yaratılış  iyilik  kötülük  dürüstlük  eşref-i mahlûkat  kişilik  asâlet  cesâret  vefâ  sadâkat  ihânet  yalan  immoralist  mitoloji  belh’um adâl  aere perennius  antere  genetik  şuur  terbiye  muâşeret  muâşaka  muvâsalat  firâk  zarâfet  letâfet  ferâset  panteon   rolyef  fresk  heykel  portre  gravür   ideal  ülkü  ülkücü   kerbelâ  aşk keşke  cennet  cehennem  araf  âdem  havva  hâbil  kâbil  elma  haz  hayâ  hicap  gurur  hürriyet  adâlet  musâvat  agnostic  akıl  dacret  locig  analytical  antiq  aristokrasi  kûrûn-i vustâ  giyotin  hakikat  hikmet  paradox  dialectic  tenkit  stoa  akademia  logos  logos spermaticos  felâsife  gelenek  hermeneutic  semantic  hint  upanişad  mutezile  ihvân-ı safa  ilk neden   iskenderiye okulu  medinetü’l fâzıla   hürriyet  kölelik  rönesans  ütopya  rethoric allah’ın kulu abdullah muhammed  kur’ân  endülüs ibn-i rüşd  aristotales  şeyh gâlip  farâbi  platon  sokrat   marcus aurelius  galile  mimar sinan  kirkedard  farabi  ibn-i sina   ibn-i hâldun  kafka  taşköprülüzâde  gazâli  musa cârullah  şemseddin sâmi frasheri  bergson  enver paşa  muhammed ikbal  hayyam  mehmet âkif  yâkup cemil  şems  ibn-i haldun  mevlâna  ali şeriâti  fuzulî  ebu’l âlâ el maarrî  ahmet mithat efendi  cemil meriç  nâmık kemal  ahmed hamdi tanpınar  kemal tahir  yahya kemal  cahid zarifoğlu  dostoyevski  tolstoy  knut hamsun  nietzsche  oğuz atay gogol  albert camus  descartes  herman hesse  puşkin  halil cibran  kaşgarlı mahmut  tevfik fikret  cenap şehabettin  neyzen tevfik  motzart  bach  mahler  tarkovski  suç ve  cezâ   anna karenina  madonna  prag  istanbul  çocuk kalbi  sn. petersburg  soljenitsin  marks  kant  heraklit  hegel  el-hamra  endülüs  kâmus u türkî  redhouse  wagner  kâmus u okyanus  lugat-i fransevî  iliria shqip  meydan larusse  şakâyık-ı nûmâniye  mevzuâtü’l ulûm  abdülkadir merâgi  ıtrî  muhammed esed  michelangelo van gogh  cezanne  rembrand  monet  hoca ali rıza  ulysess gaze  eleni karaindrou  sezen aksu  golha  farid farjad  osman hamdi

Tasarım : ATS